Recenzja: Macbook Air 15” M2
Długo wyczekiwany konsumencki Mak z dużym ekranem będzie hitem.
Wprowadzenie:
Przez lata większość klientów którzy wcześniej nie używali Maka pytała czemu ekrany laptopów są tak małe. Dla użytkowników komputerów PC 15” było standardem … od zawsze.
Jeśli chcieliśmy mieć ekran 15” musiał nim musieliśmy wejść w segment maszyn pro, takie jak np. MacBook Pro 16”, nawet jeśli większość jej mocy i możliwości pozostanie niewykorzystana. Co więcej będziemy płacić za cechy które nie są nam potrzebne.
Nareszcie, po dekadach oczekiwań mały produkt który wydaje się maszyną idealną dla większości konsumentów. Piętnasto calowa wersja MacBooka air M2 już jest na rynku.
Moja maszyna do codziennej pracy jest Mak stacjonarny, moc laptopa segmentu pro jest mi potrzebna. Nie oznacza to jednak, że większy ekran nie łatwiej pracy. Jako użytkownik Xcode oraz tłumacz chętnie wykorzystam większy obszar roboczy większego Air’a.
15 calowa wersja Macbooka Air M2 wydaje się być bezpośrednim następcą mojego poprzedniego MacBooka pro z ekranem 15” z 2015 roku.
Cechy:
Większość cech modelu 15” jest odziedziczone po mniejszej wersji. Design jest praktycznie ten sam, kanciasty wygląd z którego słynną ostatnie produkty Apple. Porty też są te same: dwa Thunderbolt 4 oraz sport MagSafe 3 do ładowania komputera magnetycznie.
Czy są zatem jakieś roznice względem mniejszej wersji?
Najbardziej oczywista różnicą jest większy ekran. Na papierze 15,3” nie jest dużo większe niż 13,6” , Ale w rzeczywistości różnica jest ogromna. Rozdzielczość to 2880 na 1864 piksele wersji większej, a 2560 na 1664 piksele w mniejszym Air.
Pozostałe cechy ekranu są identyczny.500 nitów jasności, odwzorowanie kolorów P3 oraz odświeżenie 60 Hz. Rozdzielczość oraz wielkość ekranu jest praktycznie identyczna jak w moim MacBooku z 2015 roku. Chociaż wierzenie w starym modelu to to tylko 300 nitów jasności. Jeśli podobnie jak ja masz któryś z tych starszych modeli odczujesz ogromna różnicę.
Waga laptopa również ma znaczenie, lecz zależy od obecnie posiadanego sprzętu. Air 15” waży półtora kilograma, wersja 13” to 1,24 kg podczas gdy stare 15 calowe MacBooki Retina ważą 2 kg.
Uaktualniony został również z system głośników. Większym Air mamy sześć głośników zamiast czterech. Dźwięk jest przez to lepszy dużo i głośniejszy. Oczywiście nie jest tak dobry jak MacBooki Pro, ale do codziennego użytku i oglądania filmów czy seriali jest bardzo dobrze. Szczególnie jeśli porównamy dźwięk z tym z laptopów PC. Czas działania na baterii większej wersji jest podobnie. Ponieważ mamy większy ekran bateria również musiała zostać powiększona. Apple obiecuję osiemnaście godzin pracy na pojedynczym ładowaniu.
Tego wyniku nie można porównać z niczym na rynku PC ani z żadnym MacBookiem z procesorem Intel. Procesory z serii M które wytwarza Apple są klasą samą dla siebie. Lata badań I doświadczeń zebranych dzięki kolejnym generacjom iPhone i iPada są to świetnie Widoczne. Możesz więc zostawić ładowarkę w domu lub w biurze i pracować na materii przez cały dzień nie martwiąc się że zabraknie ci zasilania.
Co więcej podobnie jak inne laptopy z procesorami M1 oraz M2 nowy Air może być również ładowany przez port USB C. To bardzo przydatna funkcja możesz użyć domu możesz użyć praktycznie dowolnej ładowarki.
Kamera internetowa ma rozdzielczość 1080P co daje bardzo czysty obraz podczas konferencji FaceTime Skype czy Zoom.
Konfiguracja i łatwość użytkowania:
Łatwość użytkowania na wszystkich urządzeniach Apple jest zawsze zachowana i podobna na wszystkich. Nawet jeśli to twój pierwszy mac to jeśli masz doświadczenie z użytkowaniem iPhone’a będziesz wiedzieć jak podłączyć się do Wi-Fi czy używać usług Apple. Kluczem do sukcesu jest praca na Maku i nie banie się nowości. Każdy z system operacyjny w gruncie rzeczy jest taki sam, a szczegółów możemy się nauczyć bardzo szybko.
Radziłbym od razu zakup Z 16 GB ram oraz dyskiem 512 GB ponieważ nie możemy zmienić konfiguracji po zakupie w żadnym z obecnych modeli Maków. Niestety zamawianie specjalnej konfiguracji powoduje że musimy na nią poczekać a to może trwać nawet parę tygodni.
Wydajność:
Prędkość jest nieporównywalna z niczym na rynku PC laptopów. Stosunek mocy obliczeniowej do zużywanej energii też jest świetny. Większy Air dopero sie pojawił, lecz raczej będzie podobny do modelu na M1, który jest bardzo udany i niezawodny.Jest chwalony przez użytkowników. Czas pokarze czy tak będzie.
Główny problem, który zauważam tyczy się faktu, że wszystkie nowym modele że z procesorami serii M w swojej podstawowej konfiguracji nadają się tylko do podstawowych zadań. Albo każe sobie słono płacić za zmiana konfiguracji swoich komputerów. Katalog produktów jest zbudowany w taki sposób, że jeśli dodamy dwie opcje do komputera staje się bardziej opłacalne kupienie wyższego modelu. Ponieważ cena osiągnęła już jego pułap. Przykładami takich jest przykładem tego jest fakt że jeśli do większego mógł mogła MacBooka air dodamy większe SSD oraz pamięć zapłacimy cenę MacBooka pro 14”.
Stosunek możliwości do ceny:
Po raz pierwszy w historii Apple przedstawiło konsumenckiego laptopa z dużym ekranem. Cena, jak na makowy rynek, jest również całkiem atrakcyjna. Jakość wykonania jest nie spotykana jeśli chodzi o innych producentów, w tej cenie.
Stosunek możliwości do ceny jest tutaj bardzo dobre. Jako ktoś jako ktoś kto jest na rynku makowym tak długo, przewiduje że większy MacBook Air będzie najlepiej sprzedającym się Markiem.Stosunek możliwości do ceny jest tutaj naprawdę dobry.
Podsumowanie:
Moje odczucia dotyczące tej maszyny są bardzo podobne. To spełnienie marzeń użytkownika maków. Nieważne którą wersje wybierzesz będziesz bardzozadowolony.
Ten model jest niezwykle przenośny biorąc pod uwagę jego wielkość. Jest niewygodnie sztywna i ma wyjątkową jakość wykonania.