10 Typowych mitów o Makach

Mity i Fakty o Makach.  Są prawdą czy wymysłem?

 

Mit 1 – Maki nie dostają wirusów.

Fakt 1: Tak, ale …

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych systemów macOS rzeczywiście bywało mniej ataków wirusów w porównaniu z systemami Windows, ale Maki nadal mogą być podatni na złośliwe oprogramowanie i inne zagrożenia bezpieczeństwa. Użytkownicy powinni zachować ostrożność, korzystać z oprogramowania antywirusowego i regularnie aktualizować system w celu ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami.

Mit 2 – Maki nigdy nie mają problemów z wydajnością.: 

Fakt 2: Tak, ale..

Podobnie jak każdy komputer, Maki mogą doświadczać problemów z wydajnością w miarę upływu czasu. Czynniki takie jak niewystarczające miejsce na dysku, przestarzały sprzęt i nadmierne procesy w tle mogą spowolnić pracę komputera. Regularne konserwacje, takie jak czyszczenie pamięci podręcznej i optymalizacja miejsca na dysku, mogą pomóc w utrzymaniu optymalnej wydajności.

Mit 3 – Nie można modernizować sprzętu w Maku. 

Fakt 3: Tak

Choć wiele modeli Maka ma elementy przylutowane lub przyklejone na stałe, istnieją również takie, które umożliwiają pewne modernizacje, takie jak zwiększenie ilości pamięci RAM lub wymiana dysku na SSD. Chodzi tu o starsze Makówki z procesorami Intela z 2015 r i starsze. Niemniej jednak w porównaniu z niektórymi modelami PC, Maki mają ogólnie mniejsze możliwości modernizacji.

Mit 4 -Maki nie są odpowiednie do gier.

Fakt 4: Tak/Nie

Podczas gdy historycznie komputery PC z systemem Windows dominowały na scenie gier, Maki stały się bardziej zdolne do obsługi gier dzięki poprawie sprzętu i dostępności większej liczby gier na macOS. Jednak wydajność podczas grania na Maku może nie dorównywać tej z wysokowydajnych komputerów do gier.

Mit 5 – Maki są droższe od PC.

Fakt 5: Nie

Maki mogą być droższe od niektórych tanich opcji PC, ale dostępne są również bardziej przystępne cenowo modele Maka. Porównując podobnie wyposażony sprzęt i jakość wykonania, różnica w cenie między Makami a PC może nie być tak znacząca, jak niektórzy sądzą.

Mit 6 – Nie można dostosować Maka do swoich potrzeb.

Fakt 6 :Nie

Choć Maki mają reputację mniej konfigurowalnych niż niektóre PC, użytkownicy nadal mogą dostosować swoje doświadczenie z pomocą oprogramowania, akcesoriów firm trzecich i różnych ustawień systemowych. macOS oferuje liczne opcje dostosowywania pulpitu i interfejsu użytkownika.

Mit 7 – Maki nie są kompatybilne z Microsoft Office.

Fakt 7: Nie

 Microsoft Office jest dostępny dla macOS i oferuje podobne funkcje jak jego odpowiednik na systemie Windows. Użytkownicy Maka mogą swobodnie pracować z Wordem, Excellem, PowerPointem i innymi aplikacjami z pakietu Office.

Mit 8: Maki nie obsługują systemu Windows.

Fakt 8: Nie 

Maki mogą uruchamiać system Windows za pomocą Boot Camp (tylko na modelach z procesorem Intela), który pozwala na zainstalowanie i podwójne uruchomienie macOS i Windows na tym samym komputerze. Dodatkowo oprogramowanie wirtualizacyjne, takie jak Parallels Desktop lub VMware Fusion, umożliwia uruchamianie aplikacji Windows wewnątrz macOS bez konieczności ponownego uruchamiania komputera.Ta ostatnia opcja jest dostępna dla modeli z procesorami M1/M2/M3 oraz dla chodzących na Intelu.

Mit 9: Maki nie mają funkcji prawego kliku myszy.

Fakt 9:Nie

Maki obsługują prawy przycisk myszy, ale niektórzy użytkownicy mogą nie być zaznajomieni z odpowiednią gestykulacją lub ustawieniami. Domyślnie współczesne trackpady i myszy Maka obsługują tą opcję od czasów MacOS X kilkanascie lat temu. Odpowiednie opcje są dostępne z poziomu Preferencji Systemu.

Mit 10 – Maki są przeznaczone tylko dla profesjonalistów kreatywnych.

Fakt 10: Nie

Chociaż Maki cieszyły się popularnością wśród profesjonalistów kreatywnych ze względu na możliwości multimedialne i dostępność oprogramowania, są odpowiednie dla szerokiej gamy użytkowników. Maki sprawdzają się równie dobrze w ogólnym użytku, edukacji i codziennych zadaniach komputerowych, podobnie jak każdy inny komputer.